Opublikowany przez: monika.g 2016-03-24 17:28:23
Osobom z autyzmem i ich rodzinom bardzo potrzebne jest zrozumienie, które wynika z bardziej powszechnej wiedzy na temat tego zaburzenia. Dokładamy naszą cegiełkę do Światowego Dnia Świadomości Autyzmu i piszemy o diagnozowaniu autyzmu. Czy wiecie jak rozpoznać autyzm i jak się go diagnozuje?
Jak rozpoznać autyzm? - Diagnoza autyzmu w każdym wieku
Diagnoza spektrum autyzmu może być postawiona w każdym wieku. W ciągu ostatnich lat wiek diagnozowania obniża się. Jeszcze kilka lat temu w Polsce wynosił 4-5 lat a obecnie coraz częściej zgłaszają się do poradni psychologiczno-pedagogicznych rodzice 2-latków. Dostęp do wczesnej diagnozy jest bardzo ważny, ponieważ wczesne rozpoczęcie terapii jest korzystne dla dziecka. Zdarza się też, że do poradni zgłaszają się rodzice ze starszymi dziećmi lub dorośli. Dorośli, którzy pojawiają się w poradni to osoby, które decydują się na diagnozę w kierunku Zespołu Aspergera (zaburzeń ze spektrum autyzmu w lżejszym natężeniu).
Jak rozpoznać autyzm widoczny u małych dzieci?
Zachowania małych dzieci, które niepokoją rodziców i skłaniają ich do kontaktu ze specjalistą to zwykle słaby kontakt wzrokowy, brak reakcji na własne imię, brak reakcji na rodzica, nie odwzajemnianie uśmiechów, nie podążanie wzrokiem za przedmiotami, nie patrzenie w kierunku, który pokazujemy. Na stronach internetowych możemy znaleźć listę tzw. kamieni milowych rozwoju, czyli umiejetności kluczowych w rozwoju, których brak powinien skłonić do pilnej konsultacji ze specjalistą. Zdarza się, że rodzice poszukujący diagnozy są hamowani przez znajomych lub lekarzy, którzy twierdzą, że dziecko z tego wyrośnie, jednak konsultacje warto podjąć zawsze, kiedy czujemy niepokój lub wątpliwości.
Dobrze postawiona diagnoza
Autyzm diagnozuje się na podstawie obserwacji dziecka i rozmowy z rodzicami. Nie istnieje żadne badanie medyczne, które mogłoby potwierdzić dagnozę. Każdy lekarz/specjalista może się mylić. Czasem postawienie właściwej diagnozy nie jest łatwe. Autyzmu nigdy nie diagnozuje jedna osoba, ale zespół specjalistów. Diagnozowanie jest procesem i wymaga kilku spotkań z rodzicami i dzieckiem. Zwykle jeżeli jedna osoba w gronie diagnostów ma inne zdanie, wykonuje się kolejne konsultacje. Jeżeli ktoś stawia diagnozę autyzmu w kilka minut, na jednym spotkaniu lub samodzielnie tzn. że należy ograniczyć zaufanie do osądu tego specjalisty.
Światowy Dzień Autyzmu obchodzony 2 kwietnia ma na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat dziecięcego autyzmu. Jeśli masz pytania na temat diagnozowania autyzmu lub chcesz poczytać więcej na temat autyzmu zapraszamy na polskiautyzm.pl.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Pomoceterapeutyczne 2016.04.07 12:45
Witam. Oferuję Państwu autorskie pomoce terapeutyczne i dydaktyczne w niskich cenach, przygotowane pod kątem rozwijania wszystkich procesów poznawczych u dzieci .Moja oferta skierowana jest do Placówek Oświatowych ( przedszkoli w tym specjalnych, integracyjnych, szkół), logopedów, terapeutów oraz rodziców dzieci z autyzmem, z Zespołem Aspergera, Downa, Niepełnosprawnością intelektualną. Przygotowane pomoce, zostały opracowane przez specjalistów w tym pedagogów specjalnych, terapeutów mających doświadczenie w pracy z dziećmi z różnymi zaburzeniami rozwojowymi. Posiadam pomoce terapeutyczne od wieku niemowlęcego do szkolnego. Wszystkie są starannie wykonane pod względem graficznym, laminowane (aby zwiększyć trwałość i mogły posłużyć wiele lat). Szeroki wybór i atrakcyjne ceny. Moim celem jest wspomaganie rozwoju dzieci, poprzez stosowanie terapii już od najmłodszych lat. W mojej ofercie pomoce terapeutyczne w tym plansze terapeutyczne m.in Plan aktywności dnia dla dzieci z autyzmem, Tablica obowiązków, kalendarze edukacyjne, pomoce rozwijające percepcję wzrokową, logiczne myślenie, spostrzeganie, koncentrację, umiejętności społeczne, naukę emocji, doskonalące umiejętności czytania, umiejętności matematyczne, kreatywne książki do wielokrotnego uzupełniani. Posiadam również pomoce oparte na metodzie krakowskiej, tablice magnetyczne w tym tablice motywacyjne dla dzieci, kalendarze, zegary. W ofercie również pomoce dydaktyczne i wyprawki dla przedszkoli, szkół m.in. Alfabet, kodeks przedszkolaka, kodeks ucznia, tablice obecności, tablice motywacyjne dla grup przedszkolnych i szkolnych. Dla urozmaicenia stosowaniapomocy oferuję również rzepę samoprzylepną, za pomocą której łatwiej manipulować elementami. Zapraszam na moją stronę internetową www.pomoceterapeutyczne.com Zapraszam na mój fanpage https://www.facebook.com/pomoceterapeutyczne/ Pozdrawiam "Mądra Sowa" Pomoce dadaktyczne i terapeutyczne ul. Olimpijczyków 21 84-300 Lębork
gocha2323 2016.04.02 22:19
mniej więcej wiem czym objawia się autyzm!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.